معماری
خانه / امدادرسانی / امدادرسانی در بلایای طبیعی

امدادرسانی در بلایای طبیعی

امداد و نجات، به عملیات تجسس و کمک‌رسانی به افرادی که در معرض خطرات دلهره‌آور و یا قریب‌الوقوع قرار گرفته‌اند اطلاق می‌شود.
حوزهٔ کلی امداد و نجات خود شامل زیرحوزه‌های فراوانی است که اغلب بر پایهٔ نوع زمینی که عملیات امداد و نجات بر روی آن انجام می‌گیرد دسته‌بندی می‌شوند. امداد و نجات کوهستان، امداد و نجات جاده‌ای، امداد و نجات درون‌شهری، امداد و نجات در میادین جنگی، و امداد و نجات دریایی از انواع گوناگون عملیات‌های امداد و نجات محسوب می‌شوند.

الف) آمادگی و انتظار

این مرحله قبل از وقوع حادثه می‌باشد که برای به حداقل رساندن خسارات آن در نظر گرفته می‌شود که شامل فعالیتهای زیر می‌باشد.

۱٫ آموزش افراد جامعه: مهمترین مسئله قبل از وقوع بلایای طبیعی جهت کاهش خسارات جانی و مالی میزان آگاهی افراد جامعه از حوادث و نحوه برخورد با آن می‌باشد.
۲٫ تربیت نیروی انسانی متخصص : قبل از وقوع حوادث باید نیروی انسانی مناسب را آموزش داده و همیشه جهت امدادرسانی به منطقه حادثه دیده آماده نگه داشت.
۳٫ ساخت بناها در منطقه مناسب و به صورت استاندارد:جهت ساخت بنا در منطقه مناسب می توان از کارشناسان زمین شناسی استفاده نمود و محل مناسب را انتخاب کرد یا در صورت نیاز به ساخت بنا در این نقاط با استفاده از استانداردهای موجود ساختمان را محکم بنا کرد.
۴٫ تکمیل و آماده نگه داشتن وسایل امداد و نجات :

جهت تکمیل وسایل امداد رسانی بایستی همیشه با شرکتهای سازنده این گونه تجهیزات در ارتباط بوده و بتوان وسایل مورد نیاز را تهیه نمود. بعضی از وسایل و تجهیزات امدادی نیز نیاز به نگهداری ویژه ای دارند و بایستی در مکانهای مناسب نگهداری شوند و طی مدتی دوباره بررسی و آزمایش شوند تا از سالم بودن و کارآیی آن مطمئن شد.

ب) اعلام خطر

اعلام خطر هنگام یا بعد از وقوع حادثه می‌باشد و ممکن است به صورتهای زیر از وقوع آن مطلع شویم:

۱-      سانحه در نزدیک یا در منطقه ما روی می دهد.

۲-      از طریق چارت بندی امدادی

۳-      اطلاع یافتن از طریق رسانه ها مانند رادیو، تلویزیون و …

ج) عملیات امداد و نجات

پس از وقوع حادثه هم زمان و یا قبل از ورود نیروهای امدادی از شهرهای مجاور عملیات امداد و نجات انجام می پذیرد و شامل مراحل زیر می‌باشد:

برقراری ارتباط با شهرهای پیرامون:

پس از وقوع حادثه مدیریت حوادث در منطقه آسیب دیده باید با در نظر گرفتن نوع خسارات و تلفات احتمالی و نیازهای مردم با شهرهای پیرامون تماس گرفته و در خواست کمک نماید.در سازمان امداد کشور شهرها و یا استانهای معین ( جفت ) وجود دارد که در صورت دریافت خبر به حالت آماده باش درآمده و در صورت نیاز به منطقه اعزام می گردند و یا فقط کمکهای خود را از قبیل چادر، مواد غذایی و … ارسال می کنند.

یک دیدگاه

  1. مممنون
    سایتتون عالیه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس